مجله زیبایی و سلامت
0

30 درصد کودکان جهان سوءتغذیه دارند

بازدید 1

۳۰ درصد کودکان جهان سوءتغذیه دارند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۳۰ درصد کودکان جهان سوء تغذیه شدید دارند و ۴۱ میلیون نفر در دنیا در معرض قحطی شدید هستند.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ زهرا عبداللهی به مناسب روز جهانی غذا اظهار داشت: بیش از 3 میلیارد نفر (حدود 40 درصد جمعیت جهان) توانایی تهیه رژیم غذایی سالم را ندارند. بر اساس برآوردهای اخیر 41 میلیون نفر در 43 کشور جهان در معرض خطر قحطی هستند. در سال 2019 ، این رقم 27 میلیون نفر بوده است.

وی افزود: بیش از 2 میلیارد نفر مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند؛ به دلیل الگوی غذایی غلط و کم تحرکی. سالانه 4.3 میلیون نفر بزرگسال در اثر چاقی در جهان می میرند. علاوه بر این 44 درصد بار دیابت ، 23 درصد بار بیماری "ایسکمیک قلبی" و 7 تا 41 درصد سرطان‌ها مربوط به چاقی است.

وی ادامه داد: 14 درصد مواد غذایی در دنیا طی کاشت ، برداشت، ذخیره و حمل و نقل از بین می رود و 17 درصد مواد غذایی هم توسط مصرف کننده هدر می‌رود. جمعیت شهری در جهان 55 درصد افزایش یافته است که تا سال 2050 به 68 درصد می‌رسد.

30 درصد کودکان دنیا سوء تغذیه دارند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: در سال 2020 بین 720 تا 811 میلیون نفر با گرسنگی مواجه هستند . این آمار نسبت به سال 2019 ، 161 میلیون نفر بیشتر شد ه است. حداقل 30 درصد کودکان دنیا از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

عبداللهی افزود: نقش غذا و چگونگی تغذیه افراد یک جامعه در سلامت، بار بیماری و کارآیی و ارتباط آن با توسعه اقتصادی طی تحقیقات وسیع جهانی به اثبات رسیده و نشان داده شده است که سرمایه گذاری در تامین غذای سالم و سلامت تغذیه ای مردم نه تنها با صرفه و اقتصادی است بلکه از ضروریات غیر قابل اجتناب ملی به شمار می‌رود.

عبداللهی ادامه داد: روز جهانی غذا 2021 در دومین سال همه گیری کووید 19 و آثار گسترده آن در جهان با شعار " آینده ما حاصل اقداماتی است که امروز انجام می دهیم. تولید بهتر ، تغذیه بهتر ، محیط بهتر و زندگی بهتر" برگزار می‌شود و به کشورهای جهان هشدار می‌دهد که با توجه به تبعات اقتصادی کرونا ، خشکسالی و تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت مواد غذایی باید برای جلوگیری از افزایش ناامنی غذایی و سوءتغذیه در سال های آتی برای ایجاد یک سیستم پایدار تامین غذا برنامه ریزی کنند.

وی افزود: در آخرین گزارش فائو (2020) «امنیت غذایی و تغذیه در جهان»، به‌عنوان زنگ خطری جدی برای بشریت و رهبران جهانی به صدا درآمده است. این گزارش با اشاره به ده‌ها میلیون نفر که در پنج سال گذشته به تعداد افراد گرسنه و دچار سوءتغذیه مزمن افزوده‌ شده است، نشان می‌دهد که شمار گرسنگان و افراد مبتلا به سوءتغذیه و فقر مزمن غذایی در جهان کماکان در حال افزایش است و این روند با شرایط موجود به‌ ویژه با ظهور عالم‌گیر کووید 19 تسریع می‌شود.

وی اظهار داشت: این گزارش بیانگر آن است که در سال 2020 بین 720 تا 811 میلیون نفر در جهان با گرسنگی مواجه بوده‌اند که نسبت به سال 2019، به معنی 161 میلیون نفر به افراد گرسنه در جهان افزوده شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: مطابق این گزارش، جهان برای محو گرسنگی تا سال 2030 در مسیر پیش‌بینی‌ شده و روند مطلوب حرکت نمی‌کند و علی‏رغم برخی پیشرفت‌ها، بیشتر شاخص‌ها در دستیابی به اهداف تغذیه‌ای جهانی ناامید کننده است.

عبداللهی افزود: امنیت غذایی و کیفیت تغذیه، در بین آسیب‌پذیرترین گروه‌های جمعیتی به دلیل اپیدمی همه‌گیر کووید 19 و تأثیرات منفی آن‌ در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، تشدید خواهد شد و اثرات بسیار مخربی بر دستاوردهای مبارزه با گرسنگی در سه دهه گذشته خواهد داشت.

وی بیان داشت: ایران هم از این تهدید در امان نیست و در شرایط فعلی بحران کرونا، بدلیل کاهش درآمد و از دست دادن شغل در برخی لایه‌های جمعیتی، تحریم های ناجوانمردانه، افزایش قیمت جهانی غذا و تورم خطر افزایش ناامنی غذایی بخصوص در مناطق محروم کشور وجود دارد و می‌طلبد که اقدامات فوری برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه توسط بخش های ذیربط به مورد اجرا گذاشته شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: با اقدامات و برنامه های اجرا شده در قالب شبکه های بهداشتی درمانی کشور و مشارکت بخش های توسعه ، کشور ما طی بیش از دو دهه دستاوردهای قابل توجهی در کاهش سوءتغذیه کودکان و مادران باردار و کمبود ریزمغذی ها بدست آمده است و در شرایط فعلی بحران کرونا در جهان و تبعات اقتصادی آن، افزایش قیمت مواد غذایی و خشکسالی بیم آن می رود که مجددا با شیوع سوءتغذیه در اقشار کم درآمد و گروههای آسیب پذیر تغذیه‌ای مواجه شویم.

عبداللهی تصریح کرد: دفتر بهبود تغذیه جامعه با توجه به شرایط فعلی، برنامه حمایت تغذیه ای مادران باردار و کودکان زیر 5 سال مبتلا به سوءتغذیه و نیازمند را با همکاری کمیته امداد امام (ره ) در دست اجرا دارد.

وی افزود: با همکاری مستقیم این دفتر طرح کمک معیشت توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دو سال گذاشته برای خانوارهای ناامن غذایی نیز به اجرا در آمده است.

وی ادامه داد: کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز بهداشت استان ، شهرستان و مراکز خدمات جامع سلامت به ارائه خدمات مشاوره تغذیه و آموزش و فرهنگسازی تغذیه صحیح مشغولند و خدمات ارزشمندی در قالب طرح شهید سلیمانی به خانواده‌های مبتلایان به کرونا را ارائه کرده و می‌کنند.

وی گفت: مشاوره تغذیه از طریق سامانه تلفنی 4030 در زمینه نحوه تغذیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل بیماری کرونا در دوره ابتلا و نقاهت و ارائه مشاوره به افراد مبتلا به کرونا و پیگیری وضعیت تغذیه آنها توسط این عزیزان به مردم کشور ارائه می شود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: آن چه که مسلم است علاه بر مراقبت‌های تغذیه‌ای که در شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور توسط بهورزان، مراقبین سلامت و کارشناسان تغذیه به مردم ارائه می شود، در سطح سیاستگذاری‌های کلان امنیت غذا و تغذیه، اقدامات دیگری از جمله کنترل و نظارت جدی بر قیمت مواد غذایی، در نظر گرفتن یارانه‌های غذایی برای دهک‌های درآمدی پایین در زنجیره تولید، عرضه و مصرف غذا و اتخاذ تدابیری جهت کاهش ضایعات و هدر رفت مواد غذایی حائز اهمیت است تا بتوان خطر ناامنی غذایی ، بروز سوءتغذیه و کمبود ریزمغذی ها و عوامل خطر تغذیه ای بیماری های غیرواگیر شایع ازجمله بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت و سرطان ها را کنترل کرد.

وی در پایان بیان کرد: ناامنی غذایی و اشکال مختلف سوءتغذیه ناشی از کم خوری و بدخوری علاوه بر تأثیرات نامطلوب جسمانی، بر سلامت اجتماعی و روانی جامعه نیز تأثیر سوء دارد. از این رو تأمین امنیت غذا و تغذیه برای جامعه باید یکی از اهداف کلان برنامه ریزی های توسعة اقتصادی، اجتماعی کشور باشد.

واردات داروی قارچ سیاه 16برابر شد/ تداوم تأمین واکسن کرونا تا 200میلیون دوز

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.