مجله زیبایی و سلامت
0

چرا نباید آنتی‌بیوتیک‌ها را خودسرانه مصرف کنیم؟

بازدید 1

چرا نباید آنتی‌بیوتیک‌ها را خودسرانه مصرف کنیم؟ چرا نباید آنتی‌بیوتیک‌ها را خودسرانه مصرف کنیم؟

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث بروز مقاومت‌های میکروبی و افزایش مدت بستری، مرگ‌ومیر افراد و هزینه‌های نظام سلامت می‌شود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ میکروب‌ها در طول زمان دچار تغییر می‌شوند. باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها در طول زمان دچار تغییراتی می‌شوند که منجر به بی‌اثر شدن داروهای ضدمیکروبی از جلمه آنتی‌بیوتیک‌ها روی آنها می‌شود. به عبارت دیگر میکروب‌ها در برابر داروهای ضدمیکروب مقاوم می‌شوند که به این پدیده «مقاومت میکروبی» گفته می‌شود. یکی از علل بروز مقاومت درمیکروب‌ها نسبت به داروهای ضدمیکروبی، تجویز و مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک است.

این مسئله یک معضل بهداشتی جدی در کشورها از جمله ایران به شمار می‌شود به همین دلیل همه‌ساله هفته آگاهی‌بخشی درباره مقاومت میکروبی با هدف افزایش اطلاع‌رسانی درمورد این مسئله در جهان و ارائه راهکارها برای جلوگیری از ظهور عفونت‌های مقاوم به دارو برگزار می‌شود.

بروز مقاومت میکروبی چه خطری دارد؟

بروز مقاومت در میکروب‌ها نسبت به داروهای ضدمیکروبی، یکی از خطرات جدی تهدیدکننده سلامتی تمام جوامع است؛ بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، سالانه 500 هزار نفر به بیماری سل مقاوم به دارو مبتلا می‌شوند که درمان این بیماری را دشوار می‌کند.

مقاومت‌های دارویی در عفونت‌های بعد از عمل جراحی در حال افزایش است؛ این مسئله، انجام جراحی‌هایی مانند پیوند اعضا، تعویض مفصل و سزارین را مخاطره‌آمیز می‎کند.

مقاومت میکروبی باعث افزایش مدت بستری در بیمارستان و افزایش شمار مرگ و میر در جهان شده و هزینه‌های درمان را به طرز سرسام‌آوری زیاد می‌کند.

برای پیشگیری از بروز مقاومت میکروبی چه کنیم؟

آنتی‌بیوتیک‌ها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید تا اثربخشی آنها حفظ شود.

حتی در صورت بهبودی از بیماری نیز، آنتی‌بیوتیک‌ها را دقیقاً به مقدار و در مدت تجویز شده مصرف کنید و از قطع یا مصرف خودسرانه این داروها خودداری کنید.

از داروهای آنتی‌بیوتیکی که از قبل باقی‌مانده‌اند استفاده نکنید.

رعایت بهداشت فردی، فراهم کردن آب سالم، دفع بهداشتی فاضلاب‌ها باعث می‌شود هزینه‌های سلامت کاهش یابد زیرا رعایت این موارد بهداشتی منجر به کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان اسهال تا 60 درصد می‌شود.

آمار واکسیناسیون کرونا از مرز 100 میلیون دوز عبور کردجزئیات طرح "محدودیت‌های هوشمند کرونایی" اعلام شدکشف جهش ویروس کرونا در یک بیمار پس از استفاده از "رمدسیویر"

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.