مجله زیبایی و سلامت
0

وزیر بهداشت: پذیرش دانشجویان خارجی 6 برابر افزایش یافته است

بازدید 3

وزیر بهداشت: پذیرش دانشجویان خارجی ۶ برابر افزایش یافته است

وزیر بهداشت گفت: روند پذیرش دانشجویان بین المللی به ویژه در ۵ سال اخیر صعودی بوده و حدود ۶ برابر افزایش یافته است.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، بهرام عین اللهی در دیدار بسام ابراهیم بشیر، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی جمهوری عربی سوریه که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: نقش سوریه و ایران به عنوان اعضای برجسته محور مقاومت، ایجاب می‌کند که همچون گذشته، همکاری‌های مشترک و نزدیک دو کشور ادامه پیدا کرده و تقویت شود.

وی افزود: یکی از بهترین همکاری‌های مشترک ایران و سوریه در حوزه علمی است. در حوزه سلامت و آموزش پزشکی که از وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، آمادگی کامل همکاری با سوریه را داریم. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب، یکی از کم نظیرترین وزارتخانه‌ها در سطح دنیا است و این تشکیلات توانسته در نهادهای آموزش پزشکی جهان، به عنوان یک الگو مطرح شود و بسیاری از نیازهای ایران را تامین کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با فعالیت وزارت بهداشت توانسته‌ایم همه بیماران را در کشور درمان کنیم و علیرغم تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران خوشبختانه خدمات درمانی مناسبی به بیماران در کشور ارائه می‌شود.

عین اللهی گفت: در ایران حدود 20 هزار عضو هیات علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت دارند و 220 هزار دانشجو نیز در رشته‌های مختلف علوم پزشکی در حال تحصیل هستند که این دانشجویان در رشته‌های علوم پایه و بالینی در تمام سطوح تا فلوشیپ تربیت می‌شوند. در حال حاضر در کشور 300 رشته و 900 مرکز تحقیقاتی در حوزه سلامت و پزشکی با دانشمندان ارزشمند ایرانی فعال هستند.

وی یادآور شد: ایران همکاری‌های بسیار خوب و نزدیکی با سازمان بین‌المللی WFME دارد و در استانداردسازی آموزش پزشکی در دنیا با این سازمان همکاری داریم و ایران از سوی این سازمان به عنوان یکی از مراکز بسیار معتبر در سطح جهان شناخته می‌شود و ما در اعتباربخشی این سازمان، نقش بسیار مهمی را داریم. روند پذیرش دانشجویان بین المللی به ویژه در 5 سال اخیر صعودی بوده و حدود 6 برابر افزایش یافته است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: متاسفانه ایران هم مانند دیگر کشورها گرفتار کرونا شد اما با تلاش دانشمندان و نیروهای بهداشتی و درمانی و وجود تجهیزات و زیرساخت‌ها، توانستیم به تمامی بیماران کووید19 خدمات درمانی ارائه کنیم و علیرغم تحریم های ناجوانمردانه این خدمات به خوبی به بیماران ارائه شد.

عین اللهی ادامه داد: در ایران حدود یک هزار بیمارستان با 150 هزار تخت بیمارستانی وجود دارد که بخش عمده ای از آنها در ارائه خدمات به بیماران کووید19 مورد استفاده قرار گرفتند. در بخش واکسیناسیون نیز تا کنون حدود 97 میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده و حدود 83 درصد از جمعیت هدف دوز اول و 60 درصد نیز دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

وزیر بهداشت گفت: تعداد زیادی از دانشجویان سوری در حال حاضر میهمان ایران هستند و 60 درصد از آنها بورسیه و سایرین، شهریه پرداز هستند. این دانشجویان در دو دانشگاه بزرگ، معتبر و بین المللی علوم پزشکی یعنی تهران و ایران تحصیل می کنند و این دانشگاه‌ها آمادگی گسترش همکاری های علمی با سوریه را دارند.

عین اللهی تاکید کرد: یکی از نمودهای همکاری‌های مشترک ایران و سوریه، راه اندازی اولین بخش پیوند سلول‌های بنیادی در دمشق بوده است و آموزش نیروی انسانی این بخش نیز انجام شده. امروزه بسیاری از بیماری‌ها با استفاده از روش سلو‌ل‌های بنیادی که روش جدیدی در دنیا است، درمان می‌شود و ایران نیز یکی از کشورهای پیشتاز در این زمینه است و امیدواریم که به زودی شاهد فعال شدن این بخش مهم در دمشق باشیم.

وی همچنین در حاشیه این دیدار گفت: همکاری های بین ایران و سوریه سابقه تاریخی دارد و هم اکنون دانشجویان زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل می کنند و آمادگی داریم که دانشجویان علاقه مند سوری به ایران بیایند و در اکثر رشته ها میزبان آنها باشیم. در حال حاضر حدود 60 دانشجوی سوری، بورسیه ایران هستند اما برای دانشجویان غیر بورسیه ای و شهریه پرداز سوری، محدودیتی نداریم البته ما هم می‌توانیم متقابلا تعدادی از دانشجویان سوریه را بورسیه کنیم.

امضای بیش از 16 سند همکاری بین دانشگاه‌های ایران و سوریه

محمد حسین نیکنام، مدیر کل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت نیز در دیدار وزرای بهداشت و آموزش عالی سوریه گفت: دشمنان همواره کوشیده‌اند که کشور سوریه به دلیل نقش مهمی که در محور مقاومت ایفا می‌کند را از ایستادن در کنار ایران بر حذر دارند تا جبهه مقاومت را تضعیف کنند.

وی افزود: علیرغم خواست دشمنان، همکاری‌های بین ایران و سوریه همواره قوی بوده و رو به ارتقا پیش می رود. سابقه نشان می‌دهد که بیش از 16 سند همکاری بین دانشگاه‌های ایران و سوریه امضا شده و تبادل استاد و دانشجو همواره فعال بوده است. برنامه‌های آموزش زبان فارسی در دمشق، لاذقیه و حلب در حال انجام است.

نیکنام خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه آموزش عالی و تحقیقات علمی بین سوریه و وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در تیرماه سال 1397 انجام شده و امروز این تفاهم نامه تمدید و دوباره امضا می‌شود. مشارکت در بازسازی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی سوریه برنامه‌هایی در دست اقدام بوده و مشارکت در بازسازی در حوزه درمان، از همکاری‌های مشترک دو کشور است.

در ادامه بسام ابراهیم بشیر اظهار داشت: جنگ در سوریه پیامدهای بسیار بدی از جمله ویرانگری، جان باختن و مجروحیت تعداد قابل توجهی از مردم داشت و به بخش‌های اقتصادی، صنعتی، آموزشی و بهداشتی، خسارت‌های زیادی وارد کرد و منجر به تحمیل تحریم ها و محاصره اقتصادی سوریه شد.

وی افزود: ایستادگی کشورهای دوست به ویژه جمهوری اسلامی ایران در کنار سوریه در محافل بین المللی در سطح سیاسی و اقتصادی و حتی بخش‌های آموزشی و بهداشتی باعث شد که علیرغم ادامه جنگ، زندگی در سوریه ادامه پیدا کند.

وزیر آموزش عالی سوریه با اشاره به بازدیدهای خود از دانشگاه‌ها و دیدار با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، گفت: برنامه‌های همکاری های علمی با وزارت علوم به امضا رسید و حضور ما در وزارت بهداشت نیز در جهت فعال کردن همکاری علمی، بهداشتی و درمانی است و همکاری وزارت بهداشت و وزارت آموزش عالی سوریه در سالهای گذشته نیز وجود داشته که امروز یکبار دیگر تمدید و البته بخش ها و بندهای جدیدی به آن اضافه می شود.

ابراهیم بشیر گفت: همکاری‌های مشترک ایران و سوریه، محدود به مبادله بورس‌های دانشجویی و پیگیری امور دانشجویان سوری در ایران نمی‌شود بلکه بر گسترش مراکز و پروژه‌های علمی مشترک بین دو کشور تاکید داریم و همچنین به مبادله اساتید، برگزاری کنفرانس‌ها و سیمنارهای مشترک و انجام پژوهش‌های علمی و تحقیقاتی، توجه داریم.

وی ادامه داد: از دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران بازدید کردیم و تفاهم نامه‌ای بین روسای این دانشگاه و دانشگاه دمشق به امضا رسید. همچنین از دانشگاه امیرکبیر به عنوان یک دانشگاه برجسته صنعتی و مهندسی بازدید کردیم و این دانشگاه نیز موافقت نامه هایی با دانشگاه های سوریه دارد. درخواست ما تقویت همکاری های در حوزه پارک‌های علم و فناوری است.

وزیر آموزش عالی سوریه خاطرنشان کرد: باعث افتخار و مباهات است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه های علمی و فنی پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و این پیشرفت‌ها با تکیه بر توان داخلی این کشور بوده است. در حوزه‌های مختلف علمی و پزشکی به ویژه سرطان و غدد و روش های درمانی، ایران پیشرفت های قابل توجهی داشته است. علاقه مندیم که همکاری های دانشگاه های سوریه و ایران تقویت و این فرصت برای دانشجویان سوری فراهم شود که به ایران سفر کرده و در دوره های تخصصی حضور پیدا کنند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران تخصص زیادی در زمینه فناوری‌های پزشکی و سلول‌های بنیادی داشته است. بنابراین کشور و دانشگاه‌های سوریه نیاز به این تخصص ها دارند و تجربیات ارزنده اساتید ایرانی می تواند به سوریه کمک زیادی کند. همچنین آمادگی داریم تا برای برگزاری آموزش های کوتاه مدت برای اساتید و پزشکان سوری و فعالیت های علمی و پژوهشی مشترک بین ایران روسیه، یادداشت تفاهم همکاری امضا کنیم.

ابراهیم بشیر همچنین در حاشیه این دیدار گفت: روابط بین ایران و سوریه برادرانه و مستحکم است. دانشگاه‌های ایران در حوزه پزشکی، برجسته و معتبر هستند و وجود تعداد زیادی دانشگاه علوم پزشکی، یک هزار بیمارستان و 900 مرکز تحقیقاتی حوزه سلامت در ایران، نشان دهنده اراده و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر آموزش عالی سوریه در پایان گفت: ایران در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی، یکی از کشورهای برجسته است و برای وارد کردن این تجهیزات در مراکز بهداشتی و دانشگاه های پزشکی سوریه، اقدام شده و برخی از پیشرفت های ایران در این حوزهها به ویژه پزشکی و مهندسی را از نزدیک در پارک های علم و فناوری مشاهده کرده‌ام. ایران گام بسیار بلندی در زمینه های علمی، تحقیقاتی و پزشکی برداشته است و برای ایران پیشرفت و کامیابی بیشتر را خواستاریم.

توصیه‌های دارویی طب سنتی در کرونا در حال تدوین استخطر مقاومت ویروس کرونا به درمان در پی استفاده از داروی ضدکروناتحویل 13.2میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به وزارت بهداشت/ ماجرای پیش‌خرید 2 واکسن‌

انتهای پبام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.