مجله زیبایی و سلامت
0

وزیر بهداشت: باید موانع اجرای پزشکی خانواده را برطرف کنیم

بازدید 2

وزیر بهداشت: باید موانع اجرای پزشکی خانواده را برطرف کنیم

وزیر بهداشت گفت: باید آسیب‌شناسی کنیم که چرا پزشکی خانواده به طور کامل در کشور اجرا نشده است و بعد از این آسیب‌شناسی و شناخت موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها، باید خروجی مدونی تهیه کنیم تا موانع اجرایی، برطرف شود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بهرام عین‌اللهی در اولین نشست کارگروه مدیران ارشد نظام سلامت برای ارزیابی و بازنگری نسخه 02 پزشکی خانواده در دولت سیزدهم، اظهار داشت: حتما باید برنامه‌ای واقعی و نه خیالی برای اجرای پزشکی خانواده تهیه شود. در دنیا ثابت شده که هر کشور با توجه به شرایط خودش می‌تواند برنامه‌ها را اجرا کند و هیچ کشوری نمی‌تواند برای کشوری دیگر، نسخه‌ای تجویز کند و باید با توجه به شرایط بومی ایران، برای اجرای پزشکی خانواده اقدام کنیم.

وی افزود: مهم‌ترین کار در تدوین و اجرای پزشکی خانواده در سطح کشور باید این باشد که مورد قبول و پذیرش مردم باشد. هر برنامه‌ای که مردم آن را نپذیرند، قابلیت اجرایی ندارد. در واکسیناسیون، حجم زیادی واکسن تامین شد و اگر می‌خواستیم با نیروها و امکانات وزارت بهداشت، این کار را انجام دهیم، بیش از یک‌سال زمان می‌برد اما در طول چندماه در آستانه 100 میلیون دوز واکسن تزریقی هستیم اما مردم، مشارکت بسیار خوبی داشتند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در تدوین برنامه پزشکی خانواده باید به فراهم کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، قابلیت اجرایی و البته پذیرش مردم توجه کرد. برای اجرای پزشکی خانواده ابتدا باید آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی گسترده انجام شود چون برخی تصور می‌کنند با اجرای آن، محدود می شوند اما همراه کردن مردم، ضروری است.

عین‌اللهی گفت: در آموزش‌های علوم پزشکی، موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و به خودکفایی رسیده‌ایم که البته این خودکفایی، زمان‌بر بود. هیچ مشکلی در آموزش پزشکی خانواده نداریم و به راحتی می‌توان برنامه‌های آموزشی پزشکی خانواده را به‌ویژه در دوره‌‌های کوتاه‌مدت برای پزشکان عمومی تدوین و اجرایی کرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حوزه بهداشت نیازمند توجه ویژه است. به 18 استان کشور سفر کرده و از نزدیک خیلی از مراکز بهداشتی را بازدید کرده‌ام. حوزه بهداشت را باید احیا کنیم. همه باید کمک کنند که زیرساخت‌های بهداشتی، تقویت شود و اگر نیاز به قانون دارد با کمیسیون بهداشت مجلس، تعامل و همکاری می‌کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: می‌توانیم اولین جلسه شورای عالی سلامت را با موضوع پزشکی خانواده با حضور رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور برگزار کنیم اما باید تا آن زمان، برنامه مدون و قابل اجرا در بُعد زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تهیه شود. خانه‌های بهداشت، هسته‌های اولیه نظام سلامت و البته نیازمند تقویت هستند. منابع وزارت بهداشت را بیشتر از گذشته به سمت حوزه بهداشت، احیای خانه‌های بهداشت و شبکه های بهداشت و درمان سوق خواهیم داد.

وزیر بهداشت گفت: اول باید آسیب‌شناسی کنیم که چرا پزشکی خانواده به طور کامل در کشور اجرا نشده است و بعد از این آسیب‌شناسی و شناخت موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها، باید خروجی مدونی تهیه کنیم تا موانع اجرایی، برطرف شود.

در ادامه کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، در اولین کارگروه مدیران ارشد نظام سلامت ارزیابی و بازنگری نسخه 02 پزشکی خانواده در دولت سیزدهم، گفت: همه ما در تدوین، اجرا و نظارت بر این برنامه حضور داشته‌ایم و اکنون باید قدم محکم‌تری برداریم. باید حضور فعالی در این عرصه داشته باشیم چون اکنون بستر اجرای برنامه فراهم است.

حیدری بیان داشت: بخش خصوصی، دولتی، بیمه‌ها، انتظارات صندوق های بیمه، پیگیری‌ها و حمایت‌ها از برنامه پزشکی خانواده نمای کلی کار را برای ما ترسیم می‌کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اکنون فرصت خوبی برای رفع چالش‌ها و اصلاح نسخه 02 پزشک خانواده است. در اواخر دولت دهم 30 ایراد بر این برنامه گرفته شد و در نهایت برنامه شهری پزشکی خانواده در دو استان فارس و مازندران اجرایی شد.

حیدری با اشاره به این که راه برون رفتی از اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع نداریم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل همه ذینفعان را به این جلسه دعوت کرده‌ایم چون اجرای این برنامه فقط کار وزارت بهداشت نیست.

معاون بهداشت با تاکید اینکه نباید با شعارزدگی پیش برویم، گفت: باید پوشش حداکثری به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر را مدنظر قرار دهیم.

حیدری افزود: در بحث اصلاح ساختار و روش‌های ارائه خدمت باید شرایط موجود کشور که به سمت آن می رود را مدنظر قرار داد مانند سالمندی ، رشد بیماری‌های غیرواگیر و در بخش‌هایی نظیر سلامت روان و تغذیه چالش‌هایی وجود دارد، که توجه به آن ضروری است.

وی اظهار داشت: در سطوح 2 و 3 باید جلوی نیازهای القایی گرفته شود. در بخش آموزشی هم باید کریکولوم آموزشی پزشکی خانواده تدوین و نیازهای مربوط به بیماری‌های غیرواگیر لحاظ شود.

وی بهره‌مندی مردم از برنامه و پایبندی مدیران ارشد به برنامه را بهترین منابع پزشک خانواده دانست و گفت: پویا کردن سامانه سیب و چهار سامانه موجود اصل مهمی است. زیرا آی‌تی در ارتقای شاخص‌ها و پرداخت مبتنی بر عملکرد جایگاه مهمی دارد.

وی افزود: باید کاستی‌های پزشک خانواده را با استفاده از تجربیات قبلی در جهت ارتقای کیفیت که کسب رضایت مردم را بدنبال دارد، شناسایی کرد.

حیدری به توزیع نیروی متخصص در برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: توزیع نیروی تخصصی در تمام سطوح باید مدیریت شود. گاهی توزیع نیرو در سطح یک خوب است ولی در سطوح دیگر اینگونه نیست. همچنین بحث ساختار و نظام ارائه خدمت و بسته‌‌های خدمتی نظام پرداخت و شرح وظایف ها را باید مورد بررسی قرار دهیم.

معاون بهداشت بیان کرد: از آنجائی که شعار و دغدغه دولت سیزدهم در پوشش خدمات به مردم عزیزمان است، لازم است در ابتدای کار این دولت به بررسی این موضوعات بپردازیم تا فرصت لازم برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع را داشته باشیم.

آمار کرونا در ایران| فوت 123 نفر در شبانه‌روز گذشتهخطر مقاومت ویروس کرونا به درمان در پی استفاده از داروی ضدکروناتحویل 13.2میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به وزارت بهداشت/ ماجرای پیش‌خرید 2 واکسن‌

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.