مجله زیبایی و سلامت
0

وزیر بهداشت: باید برای پیک ششم در حال آماده‌باش بمانیم

بازدید 3

وزیر بهداشت: باید برای پیک ششم در حال آماده‌باش بمانیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هنوز بابت کرونا و پیک ششم خاطرمان آسوده نیست، گفت: اکنون سرعت واکسیناسیون در ایران از نظر نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تحسین‌برانگیز است!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بهرام عین‌اللهی، در جلسه شورای عالی نظام پرستاری که با حضور رئیس سازمان نظام پرستاری، معاون پرستاری وزارت بهداشت و مدیران پرستاری برگزار شد، با اشاره به سفر کاری روز گذشته به قم و دیدار با علما و مراجع، بیان کرد: در دیداری که دیروز با مراجع داشتیم، تمام مراجع و علما از جامعه پرستاری قدردانی کردند و قدردانی آنها بسیار ارزشمند است، چراکه نشان‌دهنده این است که مراجع محترم از خدماتی که جامعه پرستاری به مردم ارائه می دهند، بسیار راضی هستند.

وی افزود: برای حل مشکلات نظام سلامت، حجم زیادی از منابع لازم است تا کمبودهای بهداشتی و درمانی مردم به خصوص در مناطق محروم، رفع شود. زیرا بسیاری از بیماران به دلیل عدم دسترسی به درمان مناسب دچار مشکل می‌شوند.

عین‌اللهی گفت: انتظار ما از سازمان نظام پرستاری زیاد است، اما باید مشکلات را با همبستگی حل کنیم. برخی مشکلات داخل وزارتخانه است که با کمک دکتر عبادی در جهت رفع آنها تلاش می‌کنیم، اما برخی دیگر خارج از وزارت بهداشت است که سازمان نظام پرستاری می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد.

هنوز بابت کرونا و پیک ششم خاطرمان آسوده نیست!

وی درخصوص رسیدگی به مشکلات پرستاران، ادامه داد: پیشنهاداتی که ارائه شد ازجمله مرخصی تشویقی، حق پرستاران است، اما هنوز بابت کرونا و پیک ششم خاطرمان آسوده نیست و باید درحالت آماده‌باش بمانیم. امیدوارم با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه‌های آینده، در وضعیت بهتری قرار بگیریم.

وزیر بهداشت در ادامه درخصوص واکسیناسیون کرونا عنوان کرد: از دی ماه 99 تا تیرماه سال جاری فقط 5 میلیون دُز واکسن تزریق شده بود، و امروز به مرز 72 میلیون دُز رسیدیم، یعنی در عرض دو ماه و نیم حدود 67 میلیون دُز واکسن تزریق شده است و این توفیق به دلیل هماهنگی بین سازمان‌ها و بخش‌های مختلف کشور به دست آمد.

سرعت واکسیناسیون در ایران از نظر نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تحسین‌برانگیز است

عین‌اللهی با بیان اینکه در هر کاری که مردم را به صحنه بیاوریم، موفق خواهیم بود، یادآور شد: مثلا در مورد واکسیناسیون تا ساعات پایانی شب، دانشجویان پای کار بودند و به مردم خدمت‌رسانی می کردند، و یا اینکه بسیاری از اماکن و حسینیه‌ها به مراکز تزریق واکسن تبدیل شدند، شاید اگر خودمان می خواستیم واکسیناسیون را انجام دهیم بیش از یک سال به طول می‌انجامید، اما اکنون سرعت واکسیناسیون در ایران از نظر نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تحسین‌برانگیز است. ما به اندازه جمعیت امارات که حدود 8 میلیون نفر است، در یک هفته حدود 8 میلیون دُز واکسن تزریق کردیم. تا قبل از این، در فضاهای مجازی همه نسبت به نبودن واکسن معترض بودند، اکنون که مشکل واکسن رفع شده، می گویند چرا واکسن می‌زنید؟

لزوم حرکت به سمت درمان بیمار در منزل

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: حرکت نظام‌های سلامت در جهان به سمت بیمارستان نیست، بلکه به سمت درمان سرپایی است. بنابراین، نظام سلامت ما نیز باید همگام با کشورهای دیگر به سمت مراقبت بیمار در منزل گرایش پیدا کند. اما متاسفانه در نظام بودجه‌ریزی کشورمان بودجه را براساس بستری شدن بیمار روی تخت بیمارستانی درنظر می‌گیرند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید به سمت درمان و مراقبت از بیمار در منزل حرکت کنیم، تصریح کرد: در دنیا ثابت شده که وقتی بیمار در منزل خود بستری شده و درمان و مراقبت می شود، به خصوص در سنین سالمندی، روند بهبودی را با موفقیت بیشتری طی می‌کند و استرس جدا شدن از منزل و بستری در بیمارستان وجود نخواهد داشت لذا باید استانداردهایمان را به این سمت و سو ببریم.

پرستاران مهم‌ترین رکن در درمان موفق بیماران

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین رکن در درمان موفق بیماران، پرستاران هستند، اظهار کرد: حضور پرستاران بر بالین بیمار یک حضور دائمی است، پزشکان وقتی بیمار را معاینه می‌کنند، می‌روند، اما این پرستاران هستند که به صورت مداوم حضور دارند و از بیماران مراقبت می‌کنند.

تاکید بر ضرورت تربیت پرستاران تخصصی

وی ضمن تاکید بر ضرورت تربیت پرستاران تخصصی گفت: در بخش‌های تخصصی بیمارستان‌ها مانند آی سی یو و سی سی یو، باید پرستار تخصصی حضور داشته و مهارت لازم را کسب کرده باشد. اکنون نیز در بیمارستان‌ها به صورت تجربی و عملی این اتفاق می‌افتد و پرستاران بعد از مدتی کار کردن در بخش‌های تخصصی، مهارت لازم را کسب می‌کنند، اما بهتر است این موضوع به صورت علمی تر دنبال شود و در مورد پذیرش رشته‌های ارشد و PHD نیز به آن توجه بیشتری شود.

لزوم ساماندهی بخش خصوصی ارائه‌دهنده خدمات پرستاری

وزیر بهداشت بر لزوم ساماندهی بخش‌های خصوصی ارائه‌دهنده خدمات پرستاری، تاکید و بیان کرد: سازمان نظام پرستاری باید به این موضوع ورود کند، نباید در جامعه شرکت‌هایی پدیدار شوند که اسم پرستاری داشته و تخصص پرستاری ندارند، زیرا برخی از این شرکت های خصوصی صرفا به دنبال این هستند که سودآور باشند، به همین دلیل نیروهای ارزان که حتی سواد زیادی ندارند، استخدام می کنند و آنها را برای ارائه خدمات پرستاری به منازل می فرستند، این موضوعات باید پیگیری شوند تا شان پرستاران در جامعه حفظ شود و با نام پرستار، افراد دیگر خدمت رسانی نکنند و اعتماد مردم نیز به این مساله جلب شود.

آمار کرونا در ایران| فوت 199 نفر در شبانه‌روز گذشته دیدار وزیر بهداشت با سفرای کشورهای اهدا‌کننده واکسن کرونا به ایران اثربخشی واکسن‌های کرونا در پیشگیری از عفونت شدید 50 تا 70 درصد است

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.