مجله زیبایی و سلامت
0

وزارت بهداشت: “کمبود پزشک” را قبول داریم اما آینده شغلی پزشکان هم مهم است!

بازدید 1

وزارت بهداشت: "کمبود پزشک" را قبول داریم اما آینده شغلی پزشکان هم مهم است!

دبیر شورای عالی برنامه‌‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت گفت: موضوع "کمبود پزشک" را قبول داریم اما ارتقای توامان کمیت و کیفیت بسیار مهم است و باید مدنظر باشد لذا آینده شغلی پزشکان نیز مسئله مهمی است که باید مدنظر باشد!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ غلامرضا حسن‌زاده، دبیر شورای عالی برنامه‌‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت با حضور در برنامه تهران 20، به بررسی و تشریح کمبود پزشک در کشور پرداخت.

وی گفت: در بررسی موضوع کمبود پزشک و رشته‌های گروه پزشکی، توجه به نیاز جامعه و کیفیت آموزش بسیار مهم است.

حسن زاده با بیان اینکه رویکرد وزارت بهداشت در دولت جدید، پذیرش و پیگیری مسائل علمی و اصلاح آن است، خاطرنشان کرد: موضوع کمبود پزشک از سوی وزارت بهداشت، پذیرفته شده است و رویکرد وزارت بهداشت در زمینه نیاز به افزایش تعداد پزشکان مثبت است اما لازم است کمیت و کیفیت همزمان ارتقا یابد؛ لذا آینده شغلی پزشکان نیز مسئله مهمی است که باید مدنظر باشد و افزایش ظرفیت پذیرش تعداد دانشجو به تنهایی نمی تواند مشکلات کمبود پزشکی را مرتفع کند! زیرا بسیاری از پزشکان تحصیل کرده به دلیل عدم تمایل به فعالیت در رشته پزشکی، غیرفعال هستند.

حسن زاده با بیان اینکه افزایش تعداد پزشکان عمومی از 5 هزار نفر در سال 93 به 8 هزار و 300 نفر در سال جاری و افزایش تعداد دانشکده‌‌های پزشکی از 16 دانشکده به 64 دانشکده، بیانگر افزایش در این حوزه است، تاکید کرد: در موضوع افزایش تعداد دانشجوی پزشکی، فقط تعداد هیات علمی موردنیاز و تخت بیمارستانی آموزشی، کافی نیست و اگر چه تعداد هیات علمی نیز باید در کشور تعدیل شود، اما تجهیزات و فضای آموزشی و امکانات مورد نیاز نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دانشگاه ها به دو دسته دانشگاه های ملی عرضه محور و بین ‌المللی تقاضا محور تقسیم می‌ شوند که افزایش تعداد دانشگاه‌ های علوم پزشکی، در راستای افزایش کیفیت و تبدیل دانشگاه‌های ملی عرضه محور به دانشگاه های بین المللی تقاضا محور انجام شده است.

حسن‌ زاده خاطر نشان کرد: اشتغال به تحصیل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور به دلیل علاقه ایشان به ادامه تحصیل در رشته‌‌های مذکور است و دلیلی بر کمبود پزشک در کشور نیست، اما وزارت بهداشت در تلاش است تا در راستای پاسخگویی اجتماعی، سیاست‌‌های صحیح اتخاذ کرده و با کارآفرینی، ظرفیت رشته‌‌های مختلف را تکمیل کند.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی افزود: سلامت جامعه بسیار مهم است و وزارت بهداشت به عنوان متولی این امر از ابتدای ورود دانشجویان این مسئله را رصد می‌کند و در همین راستا موضوع اخلاق و تعهد حرفه ‌ای دانشجویان از همان ترم اول مورد بررسی قرار می ‌گیرد و افزایش کمیّت به تنهایی نمی تواند عامل کیفیت تلقی شود.

دبیر شورای عالی برنامه ‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از وضعیت برخی از دانشکده‌های علوم پزشکی که در سطح بین ‌المللی فعالیت دارند، گفت: خوشبختانه پزشکان ما در سطح منطقه زبانزد هستند و لازم است از این ظرفیت به بهترین شکل، بهره ‌برداری شود و اگرچه اصل کمبود پزشک در کشور ما مطرح و مورد پذیرش وزارت بهداشت است، اما موضوع مهم دیگری که باید به آن نیز دقت کرد، توزیع و دسترسی عادلانه پزشک در سطح کشور است؛ لذا اگر افزایش و توزیع پزشکان به شکل صحیح در کشور انجام شود و افزایش ظرفیت با افزایش امکانات و کیفیت همراه باشد، می توان نظام ارجاع و پزشک خانواده و … را انجام داد و در این راستا همکاری نهادهای ذی نفع با وزارت بهداشت بسیار موثر خواهد بود.

مخالفت وزارت بهداشت با افزایش ظرفیت پذیرش 3000 دانشجوی پزشکی در سالکبگانیان تشریح کرد؛ دو مصوبه ستاد نقشه جامع درباره افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.