مجله زیبایی و سلامت
0

موفقیت دانشمندان ایرانی در اهدای عضو یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب!

بازدید 1

موفقیت دانشمندان ایرانی در اهدای عضو یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب!

برای نخستین بار در کشور به همت دانشمندان ایرانی، یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب به منظور حفظ احشای شکمی، جراحی و اعضای آن به بیماران در انتظار پیوند اهدا شد. این عمل در دنیا فقط در کشور اسپانیا انجام شده و رکورد بسیار بالایی در علم محسوب می‌شود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ جراحان ایرانی موفق شده‌اند اعضای بیمار مرگ مغزی غیرکنترل‌شده را اهدا کنند. برای نخستین بار در کشور با همکاری تیم جراحی قلب بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب به منظور حفظ احشای شکمی، جراحی و اعضای آن به بیماران در انتظار پیوند اهدا شد. امکان اهدای عضو از این نوع فقط در تعداد معدودی از کشورها و در سطح محدود وجود دارد.

دکتر "مهدی شادنوش" رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت گفت: ما تا امروز اهدای عضو را از مرگ مغزی داشتیم و خیلی اوقات می‌شد فردی را که مرگ مغزی آن تایید شده است قبل از اهدای عضو، دچار ایست قلبی می‌شد و دیگر امکان ادامه پیوند وجود نداشت. در دنیا و در سال‌های اخیر روشی ابداع شده است مبنی بر اینکه اهدا از مرگ قلبی نیز امکان‌پذیر بشود. اهدای بعد از مرگ قلبی به دو شکل "کنترل‌شده" و "غیرکنترل‌شده" دسته‌بندی می‌شود.

وی ادامه داد: در موضوع کنترل‌شده‌ها از قبل پیش‌بینی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه امکان ایست قلبی وجود دارد و تدابیری اندیشیده و کار اهدای قلب را ادامه می‌دهند. اما نوع غیرکنترل‌شده فقط در بیمارستان بارسلونا در اسپانیا که تاریخچه بسیار طولانی و پرافتخاری را در پیوند اعضا دارد، انجام شده است.

دکتر شادنوش گفت: امروز تیم جوان و دانشمندان پرتلاش ایرانی در بیمارستان حضرت رسول با همکاری بیمارستان بقیه‌الله توانستند این کار را بدون پیش‌بینی قبلی که در خصوص ایست قلبی بیمار، امکان پیش‌بینی نبود، بر روی فردی 42 ساله انجام دهند. البته دو مورد دیگر یکی در دانشگاه شیراز و دیگری در بیمارستان حضرت رسول طی یک ماه گذشته به صورت کنترل‌شده بود که به هر صورت رسانه‌ای و خبری نشده بود و منتظر تکمیل ارزیابی‌ها بودیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت گفت: امروز با این عمل غیرکنترل شده که بسیار کار بزرگی است و در جهان رکورد بسیار بالایی در علم محسوب می‌شود، ترجیح دادیم تا مردم عزیز در جریان این خبر خوب و موفقیت دانشمندان ایرانی حتماً سهیم باشند.

4 شرکت دانش‌بنیان ایرانی در پروژه آب‌های ژرف سیستان فعال هستند + جزئیاتجزئیات سرمایه‌گذاری مردم در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیانانتهای پیام/مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.