مجله زیبایی و سلامت
0

مردم از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک خودداری کنند

بازدید 1

مردم از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک خودداری کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از راه‌اندازی کمیته کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: قدم نخست برای جلوگیری از ایجاد مقاومت‌های میکروبی این است که مردم از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها اجتناب کنند.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صالحی متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه "روزنه" رادیو گفت‌وگو در ارتباط با مقاومت میکروبی، اظهار کرد: تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها از سال 1946 شروع شد و توانست جان بسیاری از افراد را نجات بدهد؛ با توجه به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، میکروب‌ها این قدرت را پیدا کردند که از سد آنها عبور کنند به همین دلیل تولید آنتی‌بیوتیک پشت سرهم را شاهد بودیم اما به دلیل مقاومت‌های میکروبی، آنتی‌بیوتیک‌ها دیگر نتوانستند بر میکروب‌ها اثر کنند.

وی با اشاره به اینکه مقاومت میکروبی به مصرف آنتی‌بیوتیک گره خورده است، ادامه داد: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها فقط در بُعد انسانی نیست و در بسیاری از مراکز دام و طیور هم مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک وجود دارد و به نظر می‌رسد قدم نخست برای جلوگیری از ایجاد مقاومت‌های میکروبی این است که مردم از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها اجتناب کنند و پزشکان از تجویز بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها خودداری کنند و نهایتاً کسانی که در سیستم‌های دام و طیور هستند از مصرف آنتی‌بیوتیک بیش از حد برای دام‌ها جلوگیری کنند و در حد استاندارد و با نظر همکاران دامپزشک این کار را انجام بدهند.

صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا شاخص میانگین استفاده از اقلام دارویی تجویزی در کشور بیش از میانگین جهانی است یا خیر، افزود: بنده مطالعه‌ای را می‌خواندم که تجویز یک قلم آنتی‌بیوتیک در نخستین دستور پزشک را مورد بررسی قرار داده بود که این مسئله در کشور بریتانیا 4 درصد بود یعنی از هر 100 نسخه‌ 4 مورد آنتی‌بیوتیک‌ تجویز شده است و در کشور ترکیه این عدد 16 بوده است. همچنین در یکی از استان‌های کشور این عدد بسیار بالاتر بود و به نظر می‌رسد این مسئله به نبود متولی دقیقی برای درمان با آنتی‌بیوتیک بر می‌گردد؛ همچنین آموزش‌های پزشکی ما هم نیاز بیشتری به نحوه تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها دارند و به این موضوع از سوی همکاران باید توجه بیشتری شود. ضمن اینکه در کشور ما نیز چه از طرف همکاران و چه از سوی مردم رغبت بیشتری برای مصرف آنتی‌بیوتیک وجود دارد که در طولانی‌مدت با افزایش مقاومت میکروبی همراه خواهد بود.

متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین در ارتباط با این پرسش که آیا داروی جایگزینی برای آنتی‌بیوتیک وجود دارد یا خیر ادامه داد: اگر آنتی‌بیوتیک‌ها به جا استفاده شوند عملاً جایگزینی نیازی ندارند و باید این مسئله مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا در ارتباط با مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک کمیته‌ای تشکیل شده است که اخیراً نیز این کمیته از سوی وزارت بهداشت با هدف کاهش هزینه و مصرف آنتی‌بیوتیک تشکیل شده است.

"آموکسی‌سیلین" پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک کشور استوزارت بهداشت: مصرف آنتی‌بیوتیک در ‌آی‌سی‌یو 5 برابر میزان مورد نیاز است

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.