مجله زیبایی و سلامت
0

صنایع غذایی جزو بالاترین میزان صادرات غیر نفتی است/مردم از امکانات سامانه‌هایی مثل “تی‌تک” آگاه نیستند

بازدید 1

صنایع غذایی جزو بالاترین میزان صادرات غیر نفتی است/مردم از امکانات سامانه‌هایی مثل "تی‌تک" آگاه نیستند

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکی از بالاترین میزان صادرات غیرنفتی مربوط به صنایع غذایی است. ما باید به این فرصتی که وجود دارد به خوبی بپردازیم. وقتی به کشورهای منطقه می‌‌رویم و تبلیغات برندهای ایرانی را می‌بینیم، به خودمان می‌بالیم.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر محمدرضا شانه‌ساز، صبح امروز در دانشگاه ایران با بیان این که در کشور ما آنچنان که شایسته است به مقوله ایمنی غذا پرداخته نشده است، اظهار کرد: در بحث کمیت و امنیت غذا، وزارت جهاد کشاورزی تولیت دارد و زحمات خودشان را هم در زمینه تولید و هم در زمینه واردات متحمل می‌شوند اما در زمینه ایمنی که وظیفه وزارت بهداشت است و بحث سلامت را باید تضمین کند، ما خیلی خیلی کار داریم.

شانه‌ساز با بیان این که دو دهه قبل وقتی به مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها مراجعه می‌کردیم، عمده مواد غذایی که عرضه می‌شد به صورت فله و سنتی بود، تصریح کرد: همکاران من در وزارت بهداشت و معاونت‌های غذا و دارو طی 10 سال گذشته در سازمان غذا و دارو و معاونت‌های غذا و دارو همه دانشگاه‌ها زحمات زیادی متقبل شدند، خیلی چالش‌ها، برخوردها و تهدیدها را پشت سر گذاشتند تا الان به جایی رسیدیم که بخش اعظم موادی که در حال عرضه است، شناسنامه‌ دارند و معلوم است کجا تولید شده، از کجا باید تأمین شود و به کجا باید برسد.

وی درباره اهمیت بحث غذا عنوان کرد: ممکن است مسائلی مانند آلودگی هوا و سبک زندگی را به عنوان آیتم‌های تاثیرگذار در سلامت مطرح کنیم که البته همه این‌ها را همه ما صدر در صد قبول داریم اما وقتی مراجعه می‌کنیم به آنچه که در حال وقوع است، می‌بینیم بخش اعظمی از کشور ما معضلی تحت عنوان آلودگی هوا ندارند اما وقتی صحبت از غذا می‌شود می‌بینیم همه مردم حتی کسانی که در روستا زندگی می‌کنند به لحاظ نوع سمومی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بحث غذا به صورت برجسته‌ای موضوعیت دارد.

شانه‌ساز با تأکید بر اهمیت نظارت مردم بر مواد غذایی، تصریح کرد: تا زمانی که مردم را درگیر فرایند نظارت بر مواد غذایی نکنیم، نمی‌توانیم به نتیجه مطلوب خود برسیم و این یک واقعیت تجربه شده است.

وی تی‌تک را ابتکار و خلاقیت ایرانی نامید و گفت: برچسب تی‌تک و نشان‌های رنگی هنوز آنطور که شایسته است در اختیار مردم قرار نگرفته است یعنی مردم بلد نیستند از امکاناتی که با زحمت و ممارست فراوان و همکاری و کمک صنایع شکل گرفته، به نفع سلامت خودشان، بهره ببرند. در بحث تی‌تک که از تقلبلات و موضوعاتی از این دست جلوگیری می‌کند، متاسفانه نه مردم اطلاعات کافی از توانمندی‌های این سامانه دارند، نه در دستگاه‌های نظارتی به آن توجه می‌شود.

شانه‌ساز به فروش مواد آرایشی و بهداشتی و غذایی بدون مجوز در فروشگاه‌های بزرگ اشاره کرد و گفت: ما متأسفانه شاهد هستیم در بسیاری از فروشگاه‌های لوکس، بزرگ و زنجیره‌ای، بسیاری از کالاهای آرایشی بهداشتی و مواد غذایی، که ما به دلیل وجود نمونه داخلی‌ آنها، مجوز ندادیم، با قیمت‌های بالا عرضه می‌شود. این‌ها اغلب از نظر سلامت آسیب‌رسان است و واقعا معلوم نیست ما چه چیزی را به مصرف کننده معرفی می‌کنیم. مردم باید به اطلاعات این کالاها دسترسی پیدا کنند.

وی به وظیفه نظارتی سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: در بحث نظارت‌ها هم که جز لاینفک وظایف ماست باید بهتر عمل کنیم.

شانه‌ساز در خصوص اهمیت برندسازی اظهار کرد: ما بیشتر باید روی بحث برندسازی کار کنیم و صنایع را ضمن این که منافع فراوانی به لحاظ برندسازی و اعتبار برای آن‌ها حاصل می‌شود، از آن طرف هم اگر واقعا می‌خواهد اتفاقی بیفتد، تهدید شرکت‌ها و کمپانی‌ها این باشد که برندشان مخدوش خواهد شد و اعتبار برند آن‌ها از بین خواهد رفت. این مهم‌ترین عاملی است که شرکت‌ها و صنایع بزرگ را که نقش و سهم بسیار بزرگی در تأمین مواد غذایی مورد نیاز مردم دارند، می‌توانیم در راستای سیاست‌های سلامت محور خودمان همراه کنیم. خواهش من این است که روی این موضوع کار کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت برندسازی و رتبه‌بندی در ایجاد رقابت بین شرکت‌ها عنوان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌شود روی بحث برندسازی کار کنند همان بحث رقابتی است که باید بین صنایع در قالب رتبه‌بندی ایجاد شود. قرار ما این بوده که از سال‌ها قبل این بحث رتبه‌بندی را داشته باشیم به صورتی که هر 10 سال یک بار هر شرکتی که توانست در این 10 سال، چند بار موفقیت خود را تکرار کند، ما امتیازی در حوزه خودمان به آن شرکت بدهیم.

وی به لزوم وجود قوانین حمایتی در این حوزه اشاره کرد و گفت: مطمئنا باید قوانینی را برای حمایت ویژه از این شرکت‌ها داشته باشیم. ما باید به یک برندی که سال‌های سال عرضه شده و هیچ تخلف و مغایرتی در آن دیده نشده، اجازه دهیم خودش برنامه خودش را ارائه کند. این حمایت‌ها در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق شعارهای تولید محوری، می‌تواند صنایع را در ایجاد این رقابت‌ها جلو بیندازد.

شانه‌ساز با بیان این که بسیاری از استاندارها دست و پای صنایع پیشرو و خلاق را می‌بندد اظهار کرد: صنایع باید بتوانند نوآوری‌های خاص خودشان را داشته باشند. به همین خاطر از این دست امتیازات باید در نظر داشته باشیم تا صنایع تشویق شوند به این که بیشتر در این خصوص کار کنند و یک رقابت سالم ایجاد شود و از طرفی ما بتوانیم در زمینه حضور در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی در عرصه صادرات از پتانسیلی که در فضای کشور وجود دارد، نهایت بهره را ببریم.

وی با بیان این که کیفیت خوب و برند معروف همگی جز عوامل اصلی صادرات است، اظهار کرد: ما باید این ظرفیت‌ها را فراهم کنیم و بتوانیم به خوبی استفاده کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به رتبه بالای صادرات مواد غذایی تصریح کرد: یکی از بالاترین میزان صادرات غیرنفتی مربوط به صنایع غذایی است. ما باید به این فرصتی که وجود دارد به خوبی بپردازیم. وقتی به کشورهای منطقه می‌‌رویم و تبلیغات برندهای ایرانی را می‌بینیم، به خودمان می‌بالیم. این در حالی است که عوامل و مسائلی در کار است تا محصولات ایرانی نتوانند در بازارها توفیق پیدا کنند و معرفی شوند.

وی در خصوص اهمیت صادرات مواد غذایی تصریح کرد: وقتی افراد غذا را مصرف می‌‌کنند و مرتب اسم یک کشوری که تولید کننده آن محصول غذایی است به زبان می‌آید، خواه ناخواه در ضمیر ناخودآگاه افراد تاثیر خود را می‌گذارد و برای ما واقعا مواد غذایی خوراکی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی می‌توانند از نظر فرهنگی هم، در جهت توسعه و اصلاح نگاه‌هایی که با حرف‌های مسموم سعی می‌کنند که ما را در انظار عمومی و صحنه بین‌المللی مسئله دار نشان بدهند، پاک کنیم و نگاه‌ها را نسبت به ایران تغییر دهیم.

شانه‌ساز در ادامه سخنان خود درباره تقویت ساختارهای آزمایشگاهی اظهار کرد: ما باید ساختار آزمایشگاهی خود را تقویت کنیم. در دو سه سال گذشته کارهای بزرگی صورت گرفته و شبکه آزمایشگاهی ما چندین برابر شده و بخش‌های آکادمیک و دانشگاهی که توان فوق‌العاده بالایی می‌توانستند در حوزه نظارت، هم در جهت ارتقا و هم در جهت تسهیل و تسریع کار صنعتگران داشته باشند را به عنوان آزمایشگاه‌هایی که همگام ما هستند، پذیرفتیم و به آن‌ها مجوز دادیم و همه این‌ها زمینه‌ای شده در راستای توسعه هر چه بیشتر آن‌ها.

وی با اشاره به اهمیت رسانه در آموزش همگانی پیرامون تی‌تک و نشانگرهای رنگی تاکید کرد: شما عزیزان در استان‌ها و دانشگاه‌هایی که هستید به خوبی و راحت می‌توانید با مردم تعامل کنید. انتظار نداشته باشید که رسانه ملی از شبکه‌های سراسری در حوزه نشانگرها استفاده کند و اطلاعاتی راجع به تی‌تک بدهد. از شبکه‌های استانی حتما استفاده شود. در آنجا شما به خوبی می‌توانید یک کار بسیار مهمی را که هم کار استانی و هم وظیفه ستادی ما است، انجام دهید.

وی با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش در حوزه آموزش‌های مرتبط با این حوزه گفت: وظیفه بعدی ما ارتباط با آموزش و پرورش است. ما نباید مصرف نمک و اسید چرب را پایین بیاوریم و از طرفی در قالب غذای سنتی غیر بهداشتی، تمام این زحماتی که کشیده شده زیر پا گذاشته شود. این مباحث حتما باید در مدارس و در متون درسی گنجانده شود و ما بتوانیم به اهدافی که در حوزه سلامت غذا داریم دسترسی پیدا کنیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.