مجله زیبایی و سلامت
0

روایت رئیس سازمان غذا و دارو از بازار سیاه داروی سقط جنین/ بروز تخلفات نتیجه عدم ثبت داروها در سامانه‌ تی‌تک

بازدید 1

روایت رئیس سازمان غذا و دارو از بازار سیاه داروی سقط جنین/ بروز تخلفات نتیجه عدم ثبت داروها در سامانه‌ تی‌تک روایت رئیس سازمان غذا و دارو از بازار سیاه داروی سقط جنین/ بروز تخلفات نتیجه عدم ثبت داروها در سامانه‌ تی‌تک

رئیس سازمان غذا و دارو بااشاره به بازار سیاه داروی سقط جنین، گفت: همه داروها باید در سامانه تی‌تک ثبت شوند و تا وقتی که بیمارستان‌ها این اقدام را انجام ندهند، تخلفات رخ می‌دهد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا، محمدرضا شانه ساز در حاشیه گردهمایی معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با حضور در جمع خبرنگاران درباره فروش اینترنتی دارو، اظهار کرد: همانطور که بسیاری از اقلام در فضای مجازی عرضه می‌شود و فروش می‌رود، این موضوع در حوزه اقلام سلامت‌محور هم باید ساماندهی شود که دارو در آن‌ها جزو آخرین قلم‌ها خواهد بود. برخی نظرشان نقض کلی فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور است و گویا اصلا چنین پدیده‌ای وجود ندارد و عده‌ای هم می‌گویند بی مهابا و عنان گسیخته باید در فضای مجازی فروخته شود که هر دو اینها اشتباه است.

وی با بیان اینکه فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور باید بر اساس منطق ساماندهی شود، افزود: باید مردم سود ببرند و کسب و کار اینترنتی هم در چارچوب قانون و مقرراتی که تعیین می‌شود، عمل کند.

شانه‌ساز با ارائه مثالی گفت: برخی فروش‌های آنلاین بسیار بد در این زمینه عمل کردند. به طوری که یکسری اقلام غیرمجاز را می‌فروشند و گویی کار ناصرخسرو وارد فضای مجازی شده است. به عنوان مثال ما داروی سقط جنین را با زحمت فراوان ساماندهی کردیم، حالا فرد با یک تلفن داروی سقط را درب خانه‌اش تحویل می‌گیرد، این درست نیست. این همان کسانی هستند که می‌خواهند اقلام سلامت را به صورت بی بندوبار در اینترنت بفروشند.

وی ادامه داد: عده‌ای هم می‌خواهند کلا فروش اینترنتی دارو را تعطیل کنند و بگویند هیچ اقلام سلامت محوری نباید به صورت اینترنتی فروخته شود که این هم اشتباه است. ما باید حتما دارو، مکمل و اقلام این‌چنینی را از داروخانه تامین کنیم و حتما باید از شبکه رسمی توزیع تامین شده باشد و شناسنامه‌دار باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: قرار ما این نیست که ناصرخسرویی را که سال‌ها با آن مبارزه کردیم، در بستر مجازی پخش کنیم و غیرقابل کنترل باشد. کسانی نظرات خاصی نسبت به این موضوع دارند و می‌خواهند بی حساب و کتاب عمل کنند و بخش مهمی از پول و اقتصاد کشور را وارد حوزه تجارت کنند ما با این قضیه با شدت مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم این کار انجام شود.

وی ادامه داد: هرکس که این داروها را در فضای مجازی می‌فروشد و فشار می‌آورد که در کانال غیرمجاز این داروها را عرضه کند، سودش را می‌برد. باید حساسیت نسبت به این موضوع در کل کشور ایجاد شود که سلامت مردم دستخوش سودخواهی و سودجویی غیرمنطقی عده‌ای نشود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تعداد زیادی از این کانال ها و افرادی را که به صورت غیرمجاز در این زمینه کار میکنند، با همکاری دستگاه‌های انتظامی و امنیتی معرفی کردیم و دستگاه‌های قضایی با آن ها برخورد می‌کنند. فضای مجازی افسارگسیخته عمل می‌کند و فرآورده‌ای را تحت عنوان مکمل لاغری عرضه میکند که ماده مخدر شیشه دارد و این نشان می‌دهد که باید نظارت و حساسیت کشوری ایجاد شود. این درحالی است که متاسفانه در برخی دستگاه‌ها متوجه می‌شویم که در سطوح بالا از چنین چیزی پشتیبانی می‌شود که اجازه دهید هر کار نادرستی که میخواهند، انجام دهند. ما با این قضیه به این صورت مخالفیم. در عین حال هم نمی‌خواهیم بحث استفاده و امکان خرید اینترنتی را از مردم سلب کنیم و قانونمند شدن این موضوع مدنظرمان است.

وی درباره کشف محموله‌ای از داروهای قاچاق در بیمارستان شهدای تجریش، گفت: ما اصرارمان این است که در بخش بستری هم تمام دارو و تجهیزاتی که می‌خواهد خارج شود، همه آن‌ها باید در سامانه ردگیری و ردیابی تی‌تک ثبت شود. تا وقتی که این اتفاق نیفتد و بیمارستان‌ها این اقدام را انجام ندهند، این تخلفات رخ می‌دهد. زیرا زمینه سوءاستفاده فراهم است و از سیستم و سامانه‌ای برای کنترل آن استفاده نمی‌شود. در نتیجه تا زمانی که این‌خلا پر نشود و ثبت در سامانه انجام‌ نشود، فرد سودجو از این قضیه سوءاستفاده می‌کند. البته ما برخوردمان را انجام میدهیم، اما می‌توانیم از وقوع این اقدامات پیشگیری کنیم.

شانه ساز درباره عدم ترخیص 1300 تن سرم از گمرک، گفت: این سرمی که از آن صحبت می‌کنند، وارداتش برای سال 1395 بوده است و در سال 1399 منقضی شده است. نمیدانم چرا عده‌ای اکنون یادشان آمده است! محموله هایی که ثبت سفارش شده، بلافاصله و پای بار ظرف کسری از ساعت ترخیص شده و وارد بازار می‌شود. البته قسمتی از آن بدون اطلاع ما وارد گمرک می‌شود. واردکننده نباید بدون ثبت سفارش چیزی را وارد کند زیرا بسیاری از آن‌ها می‌تواند مضر باشد.

وی افزود: حرف ما این است که چیزی بدون ثبت سفارش وارد گمرک نشود. حتما پیگیری انجام می‌شود، اما ورود بی حساب و کتاب اقلام و کالاها با گمرک کار اشتباهی است.گمرک ما باید حساسیتش را روی این موضوع بیشتر کند.

شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت داروهای بیماران خاص، ابراز کرد: عموما داروی بیماران خاص یا رایگان است یا درصد بسیار بالایی از پوشش بیمه‌ای را شامل می‌شود. به هر حال بخشی از اقلام تولید داخل ارز 4200 تومانی می‌گیرد و بسیاری از اقلام آن اعم از دستمزد کارگر و … ارز نیمایی دارند و ممکن است، تاثیر بگذارند.

شانه‌ساز درباره وضعیت تامین واکسن انفلوانزا، گفت: امسال بخش اعظمی از تامین واکسن آنفلوآنزا از محل تولید داخلی است. فکر می‌کنم با این روند سال آینده هم جزو صادرکنندگان می‌شویم. از آنجایی که امسال اولین سال بود و هنوز تولیدکننده ما وارد بازار نشده بود، 30 تا 40 درصد بازار را به واردات تخصیص دادیم.

وی درباره وضعیت سرم، بیان داشت: اکنون اصلا کمبود سرم نداریم و مشکل کاملا برطرف شده و پیش‌بینی می‌کنیم دیگر هم این اتفاق نیفتد.

تزریق دو دوز واکسن کرونا شرط ورود به ایران استتایید تزریق دوز سوم واکسن کرونا در کمیته واکسن/ قیمت‌گذاری مواد اولیه دارو در دستور کار71 درصد معلمان مدارس دولتی واکسن کرونا زده‌اند

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.