مجله زیبایی و سلامت
0

این دو شوینده خانگی را ترکیب نکنید/ قرص برنج چگونه باعث مرگ فرد می‌شود؟

بازدید 1

این دو شوینده خانگی را ترکیب نکنید/ قرص برنج چگونه باعث مرگ فرد می‌شود؟ این دو شوینده خانگی را ترکیب نکنید/ قرص برنج چگونه باعث مرگ فرد می‌شود؟

استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ارائه توضیحاتی درباره انواع مسمومیت‌های شیمیایی گفت:‌ تأخیر در مراجعه افراد مسموم شده با سموم دفع آفات به مراکز درمانی،‌ منجر به مرگ آنها می‌شود.

– اخبار اجتماعی –

دکتر عبدالکریم پژومند در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛‌ به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها که امروز آن به عنوان روز پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی، مواد شیمیایی و شوینده‌های خانگی نام‌گذاری شده است؛ اظهار داشت: مسمومیت‌ با مواد شیمایی شامل مسمومیت با مواد شیمیایی که برای نظافت و دفع آفات استفاده می‌شود، الودگی‌های زیست محیطی، گاز حاصل از سوخت‌های فسیلی است.

این دو شوینده خانگی را ترکیب نکنید!

وی درباره مسمومیت ناشی از شوینده‌ها نیز هشدار داد:‌ یکی از پاک‌کننده‌های خانگی که باعث مسمومیت می‌شود جوهر نمک است که برای شست‌وشو از آن استفاده می‌شود؛ برخی از بانوان در هنگام خانه‌تکانی و یا شست‌وشوی خانه آن را با ماده سفیدکننده مخلوط می‌کنند؛ این ترکیب بسیار خطرناک است زیرا گازی به نام "کلرین" ازاد می‌کند که این گاز به سرعت جذب می‌شود و شخص دچار تنگی نفس و سرفه می‌شود و اگر در فضای بسته قرار داشته و به هوای آزاد بازنگرد فوت می‌شود. بقیه سفیدکننده‌های معمولیِ خانه اگر به میزان زیاد استفاده نشوند،‌ خطرناک نیستند اما برخی از این ترکیب‌ها برای صنعت به‌کار برده می‌شوند که غلطت آنها 20 درصد و بیشتر از شوینده‌های خانگی است و باید به میزان غلظت محصول توجه کرد.

قرص برنج چگونه باعث مرگ فرد می‌شود؟

وی افزود: آن‌چه بیشتر در مسمومیت شیمیایی داریم، مسمومیت با برخی سموم دفع آفات است که خطرناک‌ترین این مواد،‌ قرص برنج است؛ این قرص ماده‌ای شیمیایی به نام "آلومینیوم فسفید" دارد که برای حشره‌زدایی از دانه‌های برنج استفاده میشود.

متخصص سم‌شناسی و مسمومیت‌ها ادامه داد: گاز متصاعدشده از قرص برنج مسمومیت ایجاد می‌کند اما در فضای گونی‌های برنج این گاز متصاعد می‌شود و لارو یا حشرات ریز را معدوم می‌کند.

وی با بیان اینکه گاهی اوقات شاهد سوءمصرف قرص برنج برای خودکشی هستیم؛ گفت: وقتی این قرص خورده می‌شود، گاز حاصل از آن در معده آزاد و جذب می‌شود و سیستم گردش خون و قلب را تحت تاثیر قرار و فشار خون را کاهش می‌دهد و بیمار در وضعیت بسیار دردناکی، فشار خون خود از دست می‌دهد و با تشنگی مفرط، فوت می‌کند گاهی اوقات حتی نصف این قرص نیز باعث مرگ انسان می‌شود.

مسمومیت با قرص برنج درمان دارد؟

وی در پاسخ به اینکه «آیا مسمومیت با قرص برنج درمان دارد؟» تصریح کرد:‌ اگر بتوان بیمار را بسیار سریع به مراکز درمانی رساند، ممکن است بتوان با برخی مواد قلیایی و مایع‌درمانی، جان فرد نجات یابد اما در بیش از 50 درصد موارد، فوت رخ می‌دهد.

تلفات ناشی از قرص برنج زیاد است

متخصص سم‌شناسی و مسمومیت‌ها با بیان اینکه تلفات ناشی از قرص برنج زیاد است، خاطرنشان کرد:‌ این ماده تنها باید به عوان حشره‌کش استفاده شود؛ البته قرص برنج روی، برنج پایداری ندارد و مدتی بعد از تصعید، مانند یخی که مذاب شده باشد پوسته‌ای از آن به جا می‌ماند که خیلی خطرناک نیست.

لزوم مراجعه سریع افراد دچار مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی

وی اضافه کرد:‌ مواد دیگری که برای دفع افات استفاده می‌شوند "ارگانوفسفات"ها هستند که کاربرد این مواد، سم‌زدایی درخت‌ها و گیاهان است؛ مسمومیت ناشی از این مواد، باعث کاهش فشار خون و از کار انداختن سیستم‌های حیاتی بدن می‌شود؛ راه درمان مسمومیت نیز مراجعه بسیار سریع فرد مسموم به بیمارستان است اما در مواردی که بیماران با تأخیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند، منجر به مرگ می‌شود.

پژومند در پاسخ به این سؤال که «آیا سموم دفع آفات به داخل میوه‌ها نفوذ می‌کند؟» بیان کرد:‌ این سموم روی میوه‌ها پایداری زیادی ندارد و پس از مدتی از بین می‌رود.

دلایل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یکی دیگر از مواد شیمیایی که باعث مسمومیت می‌شود گاز "کربن مونوکسید" است که پس از استنشاق آن مسمومیت ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد:‌ اگر در فضای بسته یا حمام‌هایی آزاد شود که تهویه مناسب ندارند و یا سقف آنها کوتاه است؛ گاز جذب خون می‌شود و اکسیژن‌رسانی خون را به بافت‌ها دچار اختلال می‌کند.

وی درباره راهکار پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفت: باید بخاری‌های معیوب، بخاری‌هایی که بد می‌سوزند یا لوله‌هایشان مشکل داشته یا درست جا نرفته و نشتی داشته باشد؛ گاز در فضا آزاد می‌شود.

پژومند درباره شایع‌ترین مسمومیت‌های شیمیایی نیز تصریح کرد:‌ مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جزو شایع‌ترین مسمومیت‌های شیمیایی است و پس از آن مصرف قرص برنج، سموم دفع آفات و شوینده‌های خانگی شیوع نسبی دارند.

وزیر بهداشت: هزینه درمان هر بیمار کرونایی 40 میلیون تومان است/ پرداخت از جیب مردم به 43 درصد رسیدچرا نباید نگران تزریق واکسن کرونا به نوجوانان باشیم؟توزیع 3 واکسن ایرانی کرونا طی 2 هفته آینده در مراکز واکسیناسیون

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.