مجله زیبایی و سلامت
0

اجرای طرح خدمات پرستاری در منزل/ پیگیری پرداخت فوق‌العاده خاص پرستاران

بازدید 3

اجرای طرح خدمات پرستاری در منزل/ پیگیری پرداخت فوق‌العاده خاص پرستاران

نخستین نشست مدیران پرستاری کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و مسائل و طرح‌های جدید در حوزه پرستاری تشریح شد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، نخستین نشست مدیران پرستاری کشور با حضور معاون جدید پرستاری وزارت بهداشت به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و مسائل و طرح‌های جدید در حوزه پرستاری تشریح شد.

عباس عبادی با اشاره به سفر اخیر خود به خوزستان و فارس بیان کرد: در طول دو هفته گذشته وضعیت موجود و چالش‌ها با همکاری مدیران محترم پرستاری احصا شده و راهکارهایی نیز برای رفع موانع تعریف و اتخاذ شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری، تعرفه خدمات پرستاری، فوق‌العاده خاص، بخشودگی مالیات در دوره کرونا، ایثارگری همکاران پرستار مبتلا به کرونا، پاداش مرخصی همکاران پرستار در دوره کرونا، اصلاح چارت و تسری معاونت به دانشگاه‌های علوم پزشکی از موارد و خواسته‌های جدی جامعه پرستاری است که در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

عبادی افزود: موضوع جذب و تبدیل وضعیت پرستاران و تعرفه‌های خدمات پرستاری طی دو جلسه با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان اداری و استخدامی و نظام پرستاری برگزار و مقرر شد تعیین تکلیف پذیرفته‌شدگان آزمون بهمن ماه سال 1399 که فرایند گزینش آن به دلیل و لحاظ کردن امتیاز کرونا طولانی شد، در بازه زمانی یک ماهه و تا اواسط آبان سال جاری صورت پذیرد و افراد پذیرفته شده فعالیت رسمی خود را شروع کنند.

وی درخصوص پرداخت فوق‌العاده خاص پرستاران نیز گفت: پیگیری‌هایی در این خصوص صورت گرفته که منجر به صدور دستور ویژه‌ای از سوی مقام عالی وزارت شد و معاونت پرستاری و معاونت توسعه پیگیر این موضوع هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت به ابتلای پرستاران به کرونا اشاره کرد و گفت: موضوع ایثارگری پرستارانی که دچار عوارض ناشی از ابتلا به کرونا شده‌اند، در دستور کار است. همچنین بخشودگی مالیات در دوره کرونا که خواسته پرستاران بوده و تقریبا افزایش حقوق آنان را تحت شعاع قرار داده نیز در حال پیگیری است.

وی به آماده‌باش پرستاران در پیک‌های پی در پی کرونا و عدم امکان استفاده از مرخصی برای آنان اشاره کرد و افزود: پیشنهاداتی در این خصوص ارائه شده و در حال پیگیری است که پاداش مرخصی از 15 روز تا یک ماه به ازای هر سال برای پرستاران در نظر گرفته شود و اگر به هر علتی نتوانستند از مرخصی استفاده کنند، در سقف ذخیره مرخصی آنان لحاظ شود.

تلاش برای ایجاد معاونت پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص ایجاد معاونت پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد: این موضوع از موارد کلیدی خواهد بود که در این دوره آن را پیگیری خواهیم کرد. در حال حاضر در حال کار کارشناسی و مشورت با خبرگان برای احصا و توسعه وظایفی هستیم که باید در معاونت پرستاری باشد، اما در بخش‌های دیگری به آن پرداخته می‌شود. امیدوارم تا پایان سال بتوانیم مصوبه شورای معاونین در این خصوص را بگیریم و سپس به سازمان اداری و استخدامی کشور برسانیم.

در ادامه این جلسه مریم رسولی، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری ضمن تشریح برنامه‌های در دست اقدام این دفتر، طرح پرستار پیگیر، توسعه کلینیک‌های آموزش سلامت در بیمارستان‌ها، کلینیک مراقبت تسکینی، مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل و گزارش‌نویسی پرستاری را از برنامه‌های مهم این دفتر دانست و گفت: موفقیت در این طرح‌ها مستلزم همکاری مدیران پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی ضمن قدردانی از سه دانشگاه شهید بهشتی، شیراز و بیرجند در اجرای پایلوت طرح پرستار پیگیر افزود: نتایج و گزارشات طرح پرستار پیگیر خوشبختانه موفقیت آمیز بوده و نسخه سوم دستورالعمل این طرح هم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و سایر دانشگاه‌ها هم به تدریج این طرح را آغاز می کنند، چرا که پیگیری بیمار جزو وظیفه ذاتی پرستار است.

وی به توسعه کلینیک‌های آموزش سلامت در بیمارستان‌ها با مسئولیت پرستاران تاکید کرده و گفت: در هماهنگی که با معاونت بهداشت صورت گرفته، قرار است این کلینیک‌ها به مراکز جامع خدمات سلامت متصل شود و طرح پایلوت آن هم به‌زودی در دو دانشگاه اجرایی خواهد شد.

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری، آموزش را گام اول در راه‌اندازی کلینیک های مراقبت تسکینی عنوان و تصریح کرد: از شورای آموزش مداوم مصوبه گرفته شده تا بتوانیم دوره‌های آموزشی لازم هم برای مراقبت تسکینی کودکان و هم بزرگسالان برگزار کنیم که این دوره‌ها به صورت مجازی در حال ضبط است و در اختیار دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

رسولی در ادامه از تشکیل کارگروهی متشکل از دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران به همکاری سازمان تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد خبرداد و گفت: کنترل و ارزشیابی بیمارستان‌های کشور و اهتمام برای ارتقای کیفیت خدمات پرستاری که دغدغه همه ما به عنوان پرستار است، در دستور کار این کارگروه خواهد بود و نتایج آن به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد تا در سایر مناطق آمایشی نیز اجرایی شود.

تشریح طرح خدمات بالینی در منزل

در ادامه این جلسه دکتر فلاح، رئیس دانشکده پرستاری و مامایی قزوین نیز به تشریح طرح خدمات بالینی در منزل پرداخت.

وی گفت: در این طرح تمامی خدمات بیمارستانی جهت بیماران سرپایی مبتلا به کووید19 و بیمارانی که پس از ترخیص از بیمارستان همچنان نیازمند مراقبت‌های پرستاری در منزل هستند، با تعرفه دولتی در منزل انجام می شود.

در ادامه این نشست نیز مدیران پرستاری پیشنهادات، دغدغه‌ها و سوالات خود را مطرح کردند که توسط معاون، مدیران و کارشناسان معاونت پرستاری پاسخ داده شد.

در پایان جلسه، عبادی با جمع‌بندی مباحث مطرح شده بار دیگر بر همنوایی جامعه پرستاری تاکید کرد و گفت: دغدغه همه ما پیش از مطالبات صنفی، باید ارائه مراقبت با کیفیت به مردم باشد.

وی ضمن یادآوری مسئولیت اجتماعی پرستاران و پاسخگویی اجتماعی آنها توجه به پرستاری جامعه نگر را ضروری خواند و گفت: حضور در کمیته اولیا و مربیان مدارس جهت ارتقای سواد سلامت دانش‌آموزان و تشویق دانش آموزان به عنوان همیاران سلامت، حضور در سراهای محله و خانه سالمندان ازجمله مواردی است که می‌توانیم پاسخگوی مسئولیت اجتماعی خود باشیم.

آغاز صدور کارت واکسن کرونا برای اتباع خارجی واکسن‌نزده‌ها 12 برابر بیشتر از افراد واکسینه‌شده بر اثر کرونا بستری می‌شوند! + نمودار وزیر بهداشت: سرعت واکسیناسیون کرونا در ایران غربی‌ها را شگفت‌زده کرده است

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.