مجله زیبایی و سلامت
0

آمادگی پزشکی قانونی برای ارائه آموزه‌های قانونی با هدف کاهش قصور پزشکی

بازدید 2

آمادگی پزشکی قانونی برای ارائه آموزه‌های قانونی با هدف کاهش قصور پزشکی

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور از آمادگی این سازمان برای همکاری با انجمنها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در برگزاری دوره‌های آموزه‌های قانونی با هدف کاهش قصور پزشکی خبر داد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید امیرحسین مهدوی با اشاره به تأثیر قابل توجه آگاهی از موارد حقوقی و قضائی کادر درمان در کاهش خطاهای پزشکی و به تبع آن کاهش شکایت از پزشکان، اظهار کرد: مجموعه فعالیتهای آموزشی سازمان پزشکی قانونی بر اساس سند جامع آموزش حول این موضوع به دو بخش از جامعه پزشکی شامل پزشکان داخل و خارج سازمان ارائه می‌شود.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه آموزش به پزشکان داخل سازمان در دو مرحله آموزش بدو خدمت و حین خدمت ارائه می‌شود، تصریح کرد: به استثنای پزشکان متخصص پزشکی قانونی که در دوره‌ای سه ساله تحت آموزشهای تخصصی قرار می‌گیرند، برای پزشکان عمومی و سایرمتخصصین در بدو ورود به سازمان پزشکی قانونی، دوره‌های آموزشی تخصصی برگزار و پس از طی این دوره از آنها آزمون گرفته می‌شود که در صورت کسب نمره قبولی کار خود را در سازمان آغاز خوهند کرد.

وی ادامه داد: در کنار آموزشهای بدو خدمت پزشکان شاغل در پزشکی قانونی، این پزشکان موظف هستند سالانه آموزشهای حین خدمت را نیز بگذرانند که هدف از این آموزشها ارتقاء کیفی خدمات به منظور اظهار نظر کارشناسی علمی و دقیق برای ارائه به محاکم قضائی است.

مهدوی درباره آموزشهای ارائه شده به گروه‌های پزشکی شاغل در بخشهای درمانی کشور نیز با بیان اینکه بخش دیگری از فعالیتهای آموزشی سازمان مربوط به پزشکان خارج سازمان است، بیان کرد: دوره‌های برگزار شده توسط پزشکی قانونی علاوه بر اینکه جزو آموزشهای مداوم و دارای امتیاز بازآموزی برای تمدید پروانه مطب پزشکان است، اطلاعات حقوقی و قضائی آنها را نیز در برای کاهش خطاها و پیشگیری از شکایات افزایش می‌دهد.

به گفته معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور، آگاه بودن پزشکان فعال در بخشهای درمانی از مسائل حقوقی و قانونی، به ارائه بهتر خدمات توسط آنها کمک کرده و لذا به میزان قابل توجهی تعداد شکایت از کادر پزشکی و درمان را کاهش می‌دهد.

تخصصهای پزشکی با توجه به میزان شکایات در اولویت آموزه های قانونی قرار می‌گیرند

وی با تأکید بر اینکه با توجه به تعداد و تنوع زیاد گروه‌های پزشکی، کادر درمان و رشته‌های تخصصی، برگزاری دوره آموزشی برای همه این افراد در زمان کوتاه میسر نیست، خاطرنشان کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور بر اساس میزان شکایات و موارد قصور، رشته‌ها و تخصصهایی را که میزان شکایت از آنها بیش از سایر رشته‌ها است در اولویت برنامه‌های آموزشی خود قرار می‌دهد که عمدتاً شامل رشته‌هایی است که با اقدامات اورژانسی همراه هستند.

مهدوی افزود: سازمان پزشکی قانونی کشور این آمادگی را دارد با هدف کاهش موارد قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان با تمام انجمنها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در برگزاری دوره‌های آموزه‌های قانونی همکاری کرده و در سطح گسترده پنلهایی را در قالب سخنرانی یا پرسش و پاسخ به جامعه پزشکی کشور ارائه دهد.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور تأکید کرد: این آمادگی در پزشکی قانونی مراکز استانها حتی شهرستانها وجود دارد که ضمن همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونتهای آموزشی دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی رشته‌های تخصصی دوره‌هایی را در قالب آموزه‌های قانونی با هدف ارتقای آگاهی پزشکان برگزار کنند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری دوره‌های آموزه‌های قانونی، مطالبه جامعه پزشکی نیز است، گفت: طی جلسه اخیر با مدیرکل آموزش مداوم جامعه پزشکی درباره برگزاری دوره‌های آموزه‌های قانونی مذاکره شد و ساز و کار ارائه این آموزشها توسط پزشکی قانونی در قالب وبینار و به شکل آموزشهای آنلاین و آفلاین تدوین شد که امیدواریم زمینه اجرای گسترده آن نیز هرچه سریع تر مهیا شود.

مهدوی یادآور شد: هرچند برگزاری دوره‌های آموزه‌های قانونی از مهمترین برنامه‌های آموزشی سازمان برای مخاطبین خارج سازمانی است اما در کنار آن آموزشهایی نیز به گروه‌های پرستاری، مامایی، مسئولین فنی بیمارستانها، قضات و دانشجویان علوم قضائی توسط سازمان ارائه می‌شود که به نوبه خود از اهمیت ویژه‌ای در ارتقاء آگاهی مخاطبان در حوزه‌های فعالیتشان برخوردار است.

استانهای برتر آموزشی در سه سطح معرفی شدند

وی، به انتخاب استانهای برتر آموزشی اشاره کرد و گفت: در بررسی‌های صورت گرفته در معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی، استانهای برتر آموزشی بر اساس عملکرد سال 1399 انتخاب شدند.

به گفته معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور، پس از بازبینی فرمهای رتبه‌بندی استانها در کارگروه آموزشی، عملکرد آموزشی استانها ارزیابی و رتبه‌بندی آنها در سطوح مختلف انجام شد.

مهدوی تصریح کرد: این رتبه‌بندی بر اساس عملکرد آموزشی استانها در سال 1399 و مطابق با سرتیترهای اصلی طراحی و ابلاغ شده به آنها صورت گرفت که بر این اساس در سطح یک، استانهای فارس، تهران و خراسان رضوی به ترتیب رتبههای اول تا سوم را به دست آوردند.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور یادآور شد در سطح دو و سه نیز به ترتیب استانهای لرستان، زنجان، البرز (سطح دو)، و استانهای ایلام، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری (سطح سه) رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

50 درصد پرونده‌های قصور پزشکی در استان مرکزی منجر به صدور رای محکومیت شد

انتهای پیام/

مقاله اصلی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.